Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pątnikom-muzykom kościelnym Archidiecezji Poznańskiej bardzo dziękuję za zaangażowanie w przygotowaniu Pielgrzymki oraz żywe uczestnictwo! 

„Wszystko postawić na Maryję” 

Jakże wymowna data, sobota 13-tego, skierowała muzyków kościelnych naszej Archidiecezji na coroczną pielgrzymkę do Częstochowy. I tak jak piękny był to czas, tak piękna była pogoda i wszelkie spotkania z uczestnikami pielgrzymki. Jakże cudownie po rocznej przerwie było uklęknąć przed Obrazem Tej, która w sposób szczególny pokazuje nam codzienną harmonię relacji Boga z człowiekiem. Przybyli pątnicy mieli okazję wziąć udział w nabożeństwie pokutnym, po którym nasz opiekun ks. Mariusz Białkowski wygłosił konferencję – „Muzyka liturgiczna prawdziwym znakiem Świętej Liturgii”. Z tej konferencji chciałbym przytoczyć jedno stwierdzenie: „Organista … to osoba która uczestniczy w Liturgii od In Nomine Patris, aż do Ite missa est. A ponieważ jest obecny na praktycznie każdej Mszy św., musi czerpać ze znaków które daje Chrystus i Kościół. I poprzez te znaki za każdym razem ma zmieniać swoje wnętrze". Po ożywieniu ducha nadszedł czas na ożywienie „słuchu muzycznego”. Podczas Mszy św., której przewodniczył biskup Piotr Greger mieliśmy okazję wykonać i wsłuchać się w muzykę liturgiczną. Po Mszy św. Chór Kameralny Voces Sine Terminis pod dyr. Macieja Grosza wykonał program z utworami maryjnymi.

Daniel Ciesielski

 

 

Drodzy Organiści, jak już zapowiadałem zapraszam na 12 Ogólnopolska Pielgrzymkę na Jasną Górę. Oto program dnia: 
10.00 - Sala Papieska: prezentacja grup, powitanie - o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych
10.10 - Liturgia pokutna, przewodniczy: o. Nikodem Kilnar OSPPE.
11.30 – Sala Papieska: wykład – Muzyka liturgiczna prawdziwym znakiem świętej liturgii (ks. dr hab. Mariusz Białkowski). Po wykładzie: agapa, przerwa na posiłek.
13.00 - Przygotowanie wspólnych śpiewów na Eucharystię (Bazylika Jasnogórska).
13.30 – Bazylika Jasnogórska: Msza św. z homilią, przewodniczy: Ksiądz Biskup Piotr Greger (przewodniczący Komisji ds., Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski).
14.45 – Koncert pod tytułem: Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas płaszczem swojej opieki, w wykonaniu Chóru Kameralnego Voces Sine Terminis, Maciej Grosz – dyrygent, Dominik Kaczmarek - organy

 

do zobaczenia

ks. Mariusz Białkowski